top of page
 • Writer's pictureViktor Kostický

Ako robiť skutočný biznis na LinkedIne č. 3Ak ste čítali moje 2 predchádzajúce články o tom ako sa robí biznis na LinkedIne, (ďalej len LI) tak by ste mali rozumieť nasledujúcim základným informáciám:


ČLÁNOK Č. 1


tento článok ide po podstate. Snažil som sa vám ukázať to hlavné, čo je v pozadí generovania biznisu na LI. Jedná sa iba o 2 základné body. Ak ich zvládnete, tak ste na dobrej ceste. Preto ak vám nie je zrejmá podstata generovania financií na tejto platforme, tak si článok radšej prečítajte. To je podľa mňa základ.


ČLÁNOK Č. 2


Týmto dlhým článkom som sa snažil priniesť inšpirácie, paradoxy a fascinujúce postupy, ako niektorí výnimoční ľudia zvládajú svet LI biznisu. Vybral som cielene 2 odlišných predstaviteľov, ktorí by vás pravdepodobne nenapadli a ktorých podrobnou analýzou na konkrétnych príkladoch ich LI prezencie, som sa pokúsil predostrieť vám hlbšie spôsoby ako sa robí biznis na LI. Obe dámy sú výnimočné a zaujímavé na zamyslenie.


-----


Trúfam si povedať, že v oboch článkoch, som využil svoje znalosti z obchodu, ktorému sa celú kariéru odborne venujem, či už keď som viedol obchodné oddelenia, generujúce desiatky miliónov € ročne, alebo keď som viedol IT firmu, mal vlastný start-up, či teraz ako tréner a konzultant obchodu a iných oblastí.

Podľa môjho názoru v obchode nie sú dôležité iba techniky, ale enormne dôležité je aj pochopenie princípov psychológie predaja. Dôvody nákupných rozhodnutí či už firiem, alebo jednotlivcov podliehajú vo veľkej miere aj dôvodom, ktoré často nie sú logické, ale sú skryté pod povrchom, či iracionálne. Proti týmto vplyvom nikto nie je imúnny a ten kto detailnejšie chápe tieto často nejasné tajomstvá našich rozhodnutí, dokáže prinášať viac biznisu. Preto oba články, rozoberajú aj viaceré základné psychologické nákupné vplyvy. Pre niekoho sú môžno úplne jasné a pre niekoho možno ešte nie. To záleží.

A čo si myslím o LI? LI a Social Selling považujem za veľmi dobrý obchodný kanál, ktorý určite funguje. Napriek tomu je to relatívne malá časť z obrovskej množiny s názvom obchod. Je to proste iba jeden z mnohých smerov, či kanálov. Záleží podľa toho čo robíte.článok č. 3


AKO BYŤ NA LINKEDINE NEPREHLIADNUTEĽNÝ


Článok má za úlohu poskytnúť, podľa mňa najdôležitejšie tipy technickejšieho rázu, ako zabezpečiť, aby ste boli na LI jasne viditeľný. Prečo? Lebo pre biznis to potrebujete. Základné pravidlo LI:


žiadne videnia = žiadny biznis


Samozrejme že nato vplýva množstvo faktorov, ale špecificky sa zameriam na tie hlavné, vrátane tajomného bodu, ktorý dokáže s prehľadom urobiť najväčšiu zmenu. Budem sa snažiť pri tipoch prinášať maximálnu pravdu a podstatu. To znamená: žiadne bullshity, žiadne moralizujúce blbosti, žiadne umelé úsmevy, žiadnu skreslenú pozitívnosť, iba podstatu a nič viac.


Tip č. 1

Začni s extrémne pútavým nadpisom


Či sa nám to páči alebo nie, je to marketing, primitívny, prízemný marketing, útočiaci na pudy človeka. Marketéri sorry za úprimnosť. Čitatelia v rýchlosti "scrolujú feedom" dole a v milisekundách sa rozhodujú, čomu budú venovať pozornosť a čomu nie. Prvý riadok okrem toho, keď už niekoho máte radi, rozhoduje či zaujmete a post sa rozklikne, alebo nie. Preto, nič z postu nie je dôležitejšie ako prvý riadok či nadpis. Je to tá najdôležitejšia časť. Na tom si dajte najviac záležať a prerábajte ho dovtedy, pokým nebudete spokojný. Nadpisy predávajú. To je fakt.

Ak chcete niektoré príklady, útočiace na ľudskú zvedavosť, pozrite sa napr. na tieto inšpirácie:


Osobné prehry ktoré podnecujú zvedavosť a očakáva sa autenticita autora:


 • Všetkým vo firme nám bolo do plaču

 • Bol som v koncoch

 • Vysmiali ma a bolí to

 • Prišiel som, videl som a prehral som


Silné vyjadrenia, ktorým zatiaľ nerozumieme a chceme vedieť, čo bude nasledovať:


 • Hovorím STOP!

 • Už to musí skončiť!


Otázky na druhých:


 • Myslíte, že zničiť konkurenciu bolo správne?

 • Čo mám robiť, aby som s kolegyňou, ktorá mi robí naprieky vedel fungovať? Poradte!


Jeden reálny príklad. Foto dole s nadhodenou otázkou o obyčajných vizitkách:


Otázka. "Sú vizitky už naozaj zbytočné?" Plus pokus čo som urobil. Ešte ale neviete aký.


Bežné, nudné, všade omieľané pravidlo, že čisto textové posty majú väčší zásah v tomto ojedinelom prípade neplatí. Fotka veľmi výrazne dopomohla na slovenské pomery k vysokej viditeľnosti. Bez fotky, ktorá je skutočná a zároveň značne odlišná od používaných štandardov, by to nefungovalo. Ten kvázi úspech pramení aj z toho, že podľa množstva komentov, ľudí vizitka naozaj zaujala. Je to skôr ojedinelý príklad, ktorý nie je také ľahké zreplikovať, ale myslím že ma chápete, čo som chcel ukázať.
Nadobudnuté znalosti z ťažkých situácií:


 • Moja kariéra bol jeden veľký omyl a potom som to pochopil

 • Firmu som už nedokázal zachrániť. Lekcie ktoré som sa pritom naučil


Využitie geografickej blízkosti kvôli väčšiemu stotožneniu:


 • Malý krok pre človeka, obrovský skok pre túto slovenskú firmu


Šialené:


 • Ospalý vodič narazil do obchodu s posteľami

 • Vedci vyrobili arómu ľudského prdu. Neuveríte, ako to dokáže zvýšiť predaj v retaili


Schované "múdrosti" využívajúce silu čísiel.


 • 7 bežných príkladov, ktoré ničia váš biznis

 • 5 chýb, ktoré v kariére robíte aj vy a preto máte nízku výplatu


a množstvo iných kategórií a nadpisov. Všetky nápady hore som si teraz pri písaní vymyslel. Taktiež nepopieram, že niektoré znejú prvoplánovo, hlavne ak sú takto spolu zoradené. To ale nie je až tak dôležité. Dôležité je, aby post ľudia rozklikli a potom dodať hodnotu. Ak sa dodá hodnota, nikto si na bulvárnejší nadpis nespomenie. To ale neznamená, že to treba tak robiť. Spôsobov je viacero a dá sa na to ísť aj sofistikovanejšie. Ja píšem o viditeľnosti a úplne na rovinu.


Skúste si predstaviť, ak by napr. Michal Truban, ktorý má na LI obrovskú viditeľnosť a reakcie publika, napísal po prehratých posledných voľbách post s názvom:"Prišiel som, videl som a prehral som"


Taký post by pravdepodobne zlomil česko-slovenský rekord viditeľnosti.


Prikladám ešte jeden reálny príklad dole, ktorý dokladuje možno odlišný, sofistikovanejší spôsob. Menej bulvárne a možno viac inteligentne. Cieľ bol, aby sa ženy s prvými vetami vedeli stotožniť.


Ste žena - s tým sa dá stotožniť


Uvedená štandardná výška 1,65 metra - s tým sa dá stotožniť


Vek 39 rokov - s tým sa dá stotožniť


a následne po stotožnení som chcel cielene priniesť

neočakávanú - odvážnu myšlienku - prekvapenie. Tento nadpis som prerábal aspoň 5x.
Tip č. 2

Rozdeliť post do paragrafov


Tento tip je priam banálny, ale je dosť dôležitý a preto je v zozname. Ak je post súvislý text, ťažko sa číta. Preto sa posty štrukturovane delia na kratšie časti s medzerami. Alebo kľudne aj medzeri po každej vete.

Treba si uvedomiť jednu triviálnu vec, že obsahu na LI je veľa a ľudia venujú svoju pozornosť iba bodom, ktoré ich z nejakého dôvodu zaujmú a dodávajú im nejakú hodnotu a zároveň nemusia pritom prekonávať veľa prekážok.

Možno poznáte výskumy od výnimočného Kahnemana s Tverskym, ktorý spomínajú tzv. zákon menšieho úsilia. Zjednodušene povedané lenivosť máme všetci v našej povahe hlboko zakorenenú. Ak si chcete pozrieť ako na paragrafy v postoch, pozrite si napr. prácu akéhokoľvek LI konzultanta a bude vám to jasné.


Tip č. 3

Označenie relevantných ľudí


Označenie relevantných ľudí zvyšuje zásah. Ak je to správne urobené a tí ľudia sú k danému postu naozaj relevantní, tak liky, komenty a tým viditeľnosť výrazne porastie. Ak je to urobené nesprávne, tak týchto ľudí skôr nahneváte. Označenie môže byť priamo v poste, alebo v prvom komente. Pri priloženom príklade dole som označil ľudí, o ktorých som naozaj v článku písal a každý mal skutočne svoju časť v článku. Špeciálne v tomto prípade, sú to všetko "vplyvnejší" ľudia z LI a keď oni niečo komentujú, časť ich "fanúšikov" to uvidí a láka ich to tiež reagovať. Majú väčšiu viditeľnosť a väčšiu základňu "fanúšikov." Preto to funguje ešte viac.


Príklad dole je post pri zverejnení článku. Články štandardne nemajú viditeľnosť ako posty, lebo idú proti zákonu menšieho úsilia. Pri tomto článku sa viditeľnosť celkom slušne podarila a to si ľudia museli prečítať šialených 14 minút textu!!! Ešte raz. 14 minúť čítania!!! Fascinujúce.Medzi LI influencermi na západe sa táto metóda úplne zvrhla a všetci sa označujú. Je to prvoplánové, ale robia to kvôli biznisu. Nemôžeme im to zazlievať, potrebujú generovať viditeľnosť a správna viditeľnosť sa pretaví do financií. Ostatní to následne často komentujú, lebo aj to je ich viditeľnosť a reciprocitou si to vracajú. Ak sa to robí stále, ako u mnohých influencerov zo západu, tak pre niektorých čitateľov, ako som napr. ja, to môže byť odpudivé. Ale môj názor je úplne nepodstatný, lebo to veľmi dobre funguje a ako som písal hore, tento článok ide po podstate a po najefektívnejších tipoch na získanie viditeľnosti, nezávislo od toho či sa mi to páči alebo nie.


Tip č. 4

Musíte mať dosť followerov


Ak máte napr. 250 followerov, tak biznis príliš neurobíte. Je to spôsobené algoritmom, ktorý ak to veľmi zjednoduším, tak keď prechádzate viacerými štádiami testov "hodnoty", (ak chcete nájdite si omnoho podrobnejšie detaily, ako funguje tento algoritmus na webe) tak LI náhodilo zobrazí post niektorým vašim vybraným kontaktom. Ak vtedy interakcie potvrdia "hodnotu", tak LI začne post tlačiť aj vašim ďalším kontaktom. Následne, keď prejdete ďalším LI testom, tak aj ľuďom mimo vašej skupiny. To je zjednodušená verzia. Takže náhodilo vybrané vaše kontakty do veľkej miery rozhodnú ako úspešný bude váš post. Je to blbé? Možno. Ale tak to funguje. Preto s málo followermi biznis neurobíte. Lebo keď prejdete prvé testy "hodnoty", tak LI to ďalej tlačí k príliš málemu počtu ľuďí.

Preto ak si chcete pridávať, či akceptovať do siete iba vašich známych, je to stratégia, s ktorou veľa obchodu nepríde. Nie je náhoda, že najvplyvnejší ľudia na LI, či už známe osobnosti, alebo LI konzultanti majú obrovské množstvo kontaktov v ich sieti. Jednoducho si musíte vytvoriť dostatočnú sieť kontaktov. Na začiatok povedzme, že aspoň 1000 kontaktov. V skutočnosti ešte viac. Ak máte pocit, že pridanie cudzích ľudí do siete je ťažké, tak to nie je pravda. Je to neuveriteľne jednoduché. Doslova až primitívne jednoduché.Pár tipov:


a) Aby to malo väčší biznisový zmysel, odporúčam si pridávať prioritnejšie ľudí, ktorí sú pre vás relevantní. Jednoducho do Search políčka zadáte kritéria, napr. slovné spojenie sales slovakia a dostanete obrovský zoznam ľudí na oslovenie. Takto si viete oslovovať tých ľudí, čo vám dávajú väčší zmysel.


b) Denne môžete osloviť max. 50 ľudí, čo je úplne dostačujúce. Ak chcete, do jedného mesiaca si bez problémov pridáte 1000 ľudí.


c) Veľmi seniorní manažéri, CEOs veľkých firiem atď. štatisticky menej prijímajú pozvánky ako ostatní. Je to prirodzené a pochopiteľné. Tiež by ste to na ich mieste tak robili. Pre nich má zmysel si držať odstup, lebo určite majú svoje negatívne skúsenosti, ako ich napr. cudzí ľudia oslovujú a tlačia im nejaké kaleráby. Proste v nesprávnom kanále, nesprávne nátlakovo predávajú a oslovujú ľudí, ktorí často nechcú byť oslovení.


d) Samozrejme, že keď pri pridávaní kontaktu napíšete aj pár logických a príjemných viet, tak vaše šance na akceptovanie pozvánky sú vyššie. Na druhej strane, drvivá väčšina ľudí akceptuje pozvánky od cudzích ľudí v rovnakom regióne len tak, bez žiadnych omáčok okolo. Prečo? Ak to zjednoduším, tak tí čo to chápu a nepovažujú LI za iba digitálne životopisy, sú radi. A tí čo tomu možno celkom nerozumejú, tiež s tým väčšinou nemajú problém a akceptujú pozvánku. A prečo nie? Však psychologicky dávate najavo záujem o danú osobu a to ľudia majú radi.


e) Vždy sa nájdu aj ľudia, ktorí z rôznych dôvodov spojenie nepríjmu. Napr. kvôli vašej špecializácii, kvôli zlej skúsenosti, kvôli iracionálnym domnienkám, alebo kvôli pravidlu, že chcú mať v sieti iba svojich známych, alebo sa im nepáči vaša fotka. Tieto prípady sú úplne v poriadku. Iba pripomínam. Táto skupina ľudí je vo výraznej menšine.


Tip č. 5

Ponúknuť niečo za koment


Toto je silná taktika vysokého dosahu. Predpokladám, že v tejto kategórií v našom regióne, keď nerátam možno niektoré posty slávnych osobností, tak tam nájdeme posty s najväčšou interakciou a viditeľnosťou. Zároveň to má zmysel iba, ak ste už aspoň trocha viditeľný, ľudia vás registrujú a skutočne máte čo zadarmo ponúknuť.

Na ilustráciu dole príklad od Sergej Pavljuk celkom známeho CZ LI konzultanta. Takýchto príkladov je veľa a aj s výrazne väčším zásahom u neho samotného, alebo aj u iných.

Ako to funguje? Ponúknete nejakú hodnotu, o ktorú majú ostatní záujem vo forme pdf-ka a jedinú vec čo musí záujemca urobiť, je napísať pod post koment. Napr. "prosím o zaslanie." Následne vám cez inmail bude poslané zmieňované pdf-ko.


Je to veľmi účinná cielená obchodná stratégia, ktorá je zároveň väčšine ľudí sympatická. Napriek tomu, že "diskusie" pod takýmito postami, až na drobné výnimky, spravidla majú minimálnu hodnotu, sú to dookola iba:


A) "Prosím o zaslanie"

Autor) "Ďakujem pošlem"

B) "Aj ja prosím o zaslanie"

Autor) "Už je to na ceste"

C) "Môžete poslať aj mne?"

Autor) "Za minútku to máte v správe"


a podobne, tak počet komentov a videní je touto technikou samozrejme obrovský. V podstate dostanete nejaké zadarmo info o ktoré stojíte a vy vašim komentom pridávate viditeľnosť autorovi. Mimochodom koment vs like má pre LI algoritmus väčšiu hodnotu. Ak by ste napísali súkromnú správu, že máte záujem o dané pdf, tak ho nedostanete. Jeden z cieľov je viditeľnosť. Preto tie komenty. Okrem toho autor takto zadarmo, až na prácu na zhotovení pdf-ka čo samozrejme nie je jednoduché, odovzdáva informácie o sebe spolu s brutálne účinnou reklamou.


Je to v podstate udica na lovenie platiacich zákazníkov.


Vy nemusíte nič urobiť. Väčšina ľudí taktiež nič neurobí, ale niektorí si dané služby začnú potom aj reálne kupovať. Okrem toho, ak vám niekto zadarmo dá hodnotu, ktorá sa vám páči, tak si k nemu vytvoríte lepší vzťah, čo je základ psychológie obchodu: Nakupujeme u ľudí či firiem, ktoré máme radi, alebo sú nám sympatické. V prípade že nekupujete teraz, možno v budúcnosti budete.


Tip č. 6

Súkromie či nebiznisové témy


Niektorí túto techniku využívajú veľmi a niektorí menej. Ide o to, aký štýl preferujete a či prioritne je vám blízka odbornosť, alebo máte radi aj tieto témy. Nedá sa povedať, čo je lepšie alebo horšie. Na druhej strane, ak budete dávať von iba nebiznisové témy, tak biznis to až na niektoré výnimky neprinesie. Možno budete tým pre mnohých ľudí sympatický, ale nevedia si vás spojiť s vašou odbornosťou.

Výhoda nebiznisových tém je, že v nich sa omnoho ľahšie odovzdáva vaša personalita, autentickosť, či humor. To síce predáva, zároveň ak to preženiem a dávate von fotky bábätiek a mačičiek, lebo ľudia to majú radi, tak až na výnimky, je to blbosť. U ľudí ktorí sa profilujú aj nebiznisovou komunikáciou, sú nebiznisové témy veľmi populárne a majú vysokú viditeľnosť. Politika, vtipy, morálne posolstvá zaobalené do príbehov atď. Tento model je častý napr. u LI konzultantov, aj keď aj medzi nimi sa nájdu výnimky.

Naopak u ľudí ktorí sa profilujú výhradne odborne, nebiznisové témy kuriózne nemajú väčšinou dobrú odozvu. Prečo? Lebo vaši "fanúšikovia" inklinujú a pozerajú vaše posty, lebo im váš štýl a hodnota vyhovuje. Nechodia k vám konzumovať čokoládu, mačičky a vtipy a podobne. Tým ale nechcem povedať, že jedna alebo druhá cesta je správna. Ide o to, čo sa vám páči viac a čo je vám bližšie. Ak vám to je bližšie, budete v tom autentický. To je tiež jeden poznazok z psychológie predaja. Autentickosť predáva.


Tip č. 7

Oklamanie LI algoritmu - tajomný, mystický bod


Tento bod dokáže zo všetkých urobiť suveréjne najväčšiu zmenu. Samozrejme, že aj ostatné body musíte zvládnuť, ale tie sa dajú časom relatívne ľahko naučiť. Tento bod urobí rozdiel medzi tým, či maté dobrú viditeľnosť vs výnimočnú viditeľnosť. Alebo či máte výnimočnú viditeľnosť vs viditeľnosť z inej dimenzie.

Keď ma niekto z vás pozná, či prípadne sleduje moju LI prezenciu, tak možno registrujete, že sa snažím vyhýbať moralizovaniu, ktoré mi podľa mňa neprináleží. Ono sa to možno pekne počúva, ale ja nie som farár a moralizovanie podľa mňa aj tak nikdy nič nezmení. Ako jeden príklad uvediem môj seriál o vyjednávaní na LI, ktorý môžete nájsť pod #psychologiavyjednavania , čo je téma v spoločnosti preplnená rôznymi moralizujúcimi názormi, či už medzi ľuďmi alebo odborníkmi. Ja sa tomu snažím vyhýbať. Ukazujem všetky skryté tajomstvá ako ľudská myseľ iracionálne funguje a ako dokážeme doslova "ohnúť realitu". Nie je na tom nič negatívne, iba viete presne ako profesionálne ovplyvňovať druhú stranu. Každý nech si vyberie, ako mu to vyhovuje.


Pri tipe č. 7 urobím asi prvý krát výnimku a cielene vám nepoviem presné detaily. Tí z vás ktorí to budete naozaj chcieť, si to ľahko nájdete na internete. Iba poviem fakt, že najdôležitejšie v LI algoritme je získavanie interakcií hlavne v úvode. Ideálne v prvej hodine od zverejnenia postu, pred jedným z dôležitých vyhodnotení hodnoty ktorú ponúkate. Post, čo vtedy získa veľa likov a komentov je ohodnotený algoritmom ako "hodnotný" a LI ho bude výrazne tlačiť ďalej. Preto niektorí ľudia a množstvo svetových "LI hviezdičiek" to úplne na rovinu zneužíva a ani to nepovažujú za zneužívanie. Myslím si, že sa to deje aj v našom regióne.


A nie, nemám na mysli tie síce zvláštne, možno trocha trápne, ale stále nevinné interakcie od kolegov vo firme, ktorí si takto zreteľne pomáhajú. Pravdepodobne sa naozaj majú radi. Tak prečo nie. To je nevinné a OK. Tip č. 7 je iný. Z môjho pohľadu doslova brutálny "ojeb" LI algoritmu, ktorý spôsobuje, že aj ľudia a posty ktoré ani zďaleka nie sú napr. 3x či 5x či 10x hodnotnejšie oproti ostatným, sa podľa logiky LI algoritmu "hodnotnými" stanú. LI si s tým nevie poradiť a nevie to odstrániť. Technicky je to nemožné.


Preto ak zvládnete všetky tipy do slušnej úrovne a možno sa inšpirujete aj článkom 1 a článkom 2 a odporúčam vám sa ovplyniť aj inými ľuďmi čo sa vyznajú, mali by ste byť dosť dobrý. Nie je to také ťažké. Niekto dosiahne viac a niekto menej. Na druhej strane tí čo začnú cielene a efektívne robiť aj tip č. 7, tak budú vysoko pravdepodobne "hviezdy" a budú zarábať podstatne viac peňazí. Moje jemné moralizovanie? Taký je náš svet a nič s tým neurobíme. Ja sa tejto technike vyhýbam.


---------


Viditeľnosť ešte zlepšujú rôzne iné body napr. ako:


a) používanie príbehov, dodávanie ľudskosti, či "ľudského dotyku". Ak vám tvorenie príbehov nie je úplne zrejmé, tak kvalitnejšie príbehy majú viac dôležitých častí. Drobná pomoc tu:


1. Kontext - kde a kedy?

Postava - kto je hlavná postava? Ako sa s ňou publikum vie stotožniť? Čo hlavná postava chce? - Ukázať tú vášeň, či zdroj zaujímavosti.

Aké sú problémy? - Identifikuj zloducha alebo prekážky.

2. Akcia - Čo sa stalo hrdinovi? Kde je konflikt? Smerovali sme k záveru?

3. Výsledok - Čo sa hrdinovi na záver stalo? Vyhral? Prehral?

Aké je ponaučenie? Prečo ste povedali príbeh? "Donútiť" čitateľov sa zamyslieť.

Takto o tvorbe príbehov super skrátene.


b) nedávanie web linkov do postu. LI vás za to penalizuje, lebo nechce aby ľudia odchádzali z ich webu. To im kazí biznis. Preto link dávať do komentu a nie do postu.


c) Nepoužívať youtube videá, ale tzv. natívne videá, vyrobené pre LI a ktoré ste neprelinkli z inej platformy. Ináč vás LI potrestá a dá vam omnoho menšiu viditeľnosť vašeho postu.


d) Nezdielať posty. LI zdieľanie nepovažuje za hodnotné, lebo to nie je nový obsah. Preto cielene znižuje dosah a viditeľnosť. Väčší zmysel má dať koment do postu, ktorý chcete zdielať, alebo zdieľaný post dajte do linku v prvom komente.


e) Dôležité je podporovať diskusiu. Ak vám niekto dá koment, odpíšte a aj to liknite. Nie len že si tým zvyšujete viditeľnosť, ale druhej strane dávate najavo, že ich názor je pre vás dôležitý. Príde im to do notifikácie. To ľudia milujú. Okrem toho tým podporujete, aby sa aj nabudúce vyjadrili.


Pozrite sa na to z opačného pohľadu. Vy si dáte námahu okomentovať niekoho názor a autor postu vás odignoruje. Nechá to iba tak. Ako sa cítite? Máte chuť aj nabudúce mu komentovať posty? Taktiež ak podporujete diskusiu, tak ju často môžete rozhýbať a získať kvôli tomu omnoho viac komentov.


f) Komentujte aj ostatných. Ak sa zameriavate iba na seba a ostatných ignorujete, tak si sami sebe škodíte. Nie len viditeľnosťou, ale zákon reciprocity je v nás hlboko zapísaný. Zároveň ukazujete, že nie ste "trdlo", ktoré sa zaujíma iba o seba a vlastnú prezentáciu, ale aj o názory druhých. Neverili by ste, ale aj takých sa dá na LI nájsť.


g) Posty dávajte von v správnych hodinách. Ak váš post nezíska interakcie na začiatku, tak algoritmus bude hrať proti vám. Takže ak ľudia v tom čase nie sú na LI, tak je na zváženie, či vtedy publikovať. Napríklad v noci ľudia spia, alebo cez obed obedujú atď. Mne sa osvedčili rána a doobedia povedzme do 10:00 a poobedia, či večer. Okrem toho rôzne dni môžu byť špecifické. Nedeľa je lepšia skôr večer a sobota a piatok večer patria k horším časom. Samozrejme, že je dobré experimentovať, tak ako skoro so všetkým a netreba všetko brať doslovne. Ak všetci budeme postovať v rovnaký čas, tak potom tie menej štandardné časy sa kuriózne stanú výhodnejšie.


h) Posledný drobný bod o LI algoritme: Vraví sa, že 1 like je niečo ako 1 bod, 1 koment ako 2 body a share ako 3 body pre LI algoritmus. Určite je to komplexnejšie a nikto presne nevie ako to funguje. Ale to že koment je viac ako like je jasné. Najlepšie je aj like a aj koment.


Dalo by sa ešte napísať množstvo iných tipov, ale chcel som článok udržať v "rozumnon rozsahu." Tí čo ma trocha poznáte, viete, že ja som výrazne zameraný na odbornosť a ponorenie sa do detailu. Preto krátke články sú pre mňa trocha problém. Okrem toho si myslím, že body čo najviac rozhodujú, som spomenul.


PS:

 • Toto je na dlhšie obdobie môj posledný článok o LI. Trilógia skončila! Chcem sa v článkoch venovať aj rôznym odlišným obchodným, leadership a aj iným témam, ktoré ma fascinujú.

 • Existuje viacero ľudí, ktorí sa v LI dobre vyznajú. Napr. niektorých som v článku č. 2 výraznejšie spomínal. Nevravím, že ja jediný mám pravdu. Rád budem debatovať aj s niekým, kto má odlišné názory. Rozdiely v štýloch a názoroch na LI určite existujú, ale základ a podstata je značne podobná.

Comments


bottom of page