• Viktor Kostický

Ako robiť skutočný biznis na LinkedIne č. 3Ak ste čítali moje 2 predchádzajúce články o tom ako sa robí biznis na LinkedIne, (ďalej len LI) tak by ste mali rozumieť nasledujúcim základným informáciám:


ČLÁNOK Č. 1

Ako robiť skutočný biznis na LinkedIne č. 1


tento článok ide po podstate. Snažil som sa vám ukázať to hlavné, čo je v pozadí generovania biznisu na LI. Jedná sa iba o 2 základné body. Ak ich zvládnete, tak ste na dobrej ceste. Preto ak vám nie je zrejmá podstata generovania financií na tejto platforme, tak si článok radšej prečítajte. To je podľa mňa základ.


ČLÁNOK Č. 2

Ako robiť skutočný biznis na LinkedIne č. 2


Týmto dlhým článkom som sa snažil priniesť inšpirácie, paradoxy a fascinujúce postupy, ako niektorí výnimoční ľudia zvládajú svet LI biznisu. Vybral som cielene 2 odlišných predstaviteľov, ktorí by vás pravdepodobne nenapadli a ktorých podrobnou analýzou na konkrétnych príkladoch ich LI prezencie, som sa pokúsil predostrieť vám hlbšie spôsoby ako sa robí biznis na LI. Obe dámy sú výnimočné a zaujímavé na zamyslenie.


-----


Trúfam si povedať, že v oboch článkoch, som využil svoje znalosti z obchodu, ktorému sa celú kariéru odborne venujem, či už keď som viedol obchodné oddelenia, generujúce desiatky miliónov € ročne, alebo keď som viedol IT firmu, mal vlastný start-up, či teraz ako tréner a konzultant obchodu a iných oblastí.

Podľa môjho názoru v obchode nie sú dôležité iba techniky, ale enormne dôležité je aj pochopenie princípov psychológie predaja. Dôvody nákupných rozhodnutí či už firiem, alebo jednotlivcov podliehajú vo veľkej miere aj dôvodom, ktoré často nie sú logické, ale sú skryté pod povrchom, či iracionálne. Proti týmto vplyvom nikto nie je imúnny a ten kto detailnejšie chápe tieto často nejasné tajomstvá našich rozhodnutí, dokáže prinášať viac biznisu. Preto oba články, rozoberajú aj viaceré základné psychologické nákupné vplyvy. Pre niekoho sú môžno úplne jasné a pre niekoho možno ešte nie. To záleží.

A čo si myslím o LI? LI a Social Selling považujem za veľmi dobrý obchodný kanál, ktorý určite funguje. Napriek tomu je to relatívne malá časť z obrovskej množiny s názvom obchod. Je to proste iba jeden z mnohých smerov, či kanálov. Záleží podľa toho čo robíte.článok č. 3


AKO BYŤ NA LINKEDINE NEPREHLIADNUTEĽNÝ


Článok má za úlohu poskytnúť, podľa mňa najdôležitejšie tipy technickejšieho rázu, ako zabezpečiť, aby ste boli na LI jasne viditeľný. Prečo? Lebo pre biznis to potrebujete. Základné pravidlo LI:


žiadne videnia = žiadny biznis


Samozrejme že nato vplýva množstvo faktorov, ale špecificky sa zameriam na tie hlavné, vrátane tajomného bodu, ktorý dokáže s prehľadom urobiť najväčšiu zmenu. Budem sa snažiť pri tipoch prinášať maximálnu pravdu a podstatu. To znamená: žiadne bullshity, žiadne moralizujúce blbosti, žiadne umelé úsmevy, žiadnu skreslenú pozitívnosť, iba podstatu a nič viac.


Tip č. 1

Začni s extrémne pútavým nadpisom


Či sa nám to páči alebo nie, je to marketing, primitívny, prízemný marketing, útočiaci na pudy človeka. Marketéri sorry za úprimnosť. Čitatelia v rýchlosti "scrolujú feedom" dole a v milisekundách sa rozhodujú, čomu budú venovať pozornosť a čomu nie. Prvý riadok okrem toho, keď už niekoho máte radi, rozhoduje či zaujmete a post sa rozklikne, alebo nie. Preto, nič z postu nie je dôležitejšie ako prvý riadok či nadpis. Je to tá najdôležitejšia časť. Na tom si dajte najviac záležať a prerábajte ho dovtedy, pokým nebudete spokojný. Nadpisy predávajú. To je fakt.

Ak chcete niektoré príklady, útočiace na ľudskú zvedavosť, pozrite sa napr. na tieto inšpirácie:


Osobné prehry ktoré podnecujú zvedavosť a očakáva sa autenticita autora:


 • Všetkým vo firme nám bolo do plaču

 • Bol som v koncoch

 • Vysmiali ma a bolí to

 • Prišiel som, videl som a prehral som


Silné vyjadrenia, ktorým zatiaľ nerozumieme a chceme vedieť, čo bude nasledovať:


 • Hovorím STOP!

 • Už to musí skončiť!


Otázky na druhých:


 • Myslíte, že zničiť konkurenciu bolo správne?

 • Čo mám robiť, aby som s kolegyňou, ktorá mi robí naprieky vedel fungovať? Poradte!


Jeden reálny príklad. Foto dole s nadhodenou otázkou o obyčajných vizitkách:


Otázka. "Sú vizitky už naozaj zbytočné?" Plus pokus čo som urobil. Ešte ale neviete aký.


Bežné, nudné, všade omieľané pravidlo, že čisto textové posty majú väčší zásah v tomto ojedinelom prípade neplatí. Fotka veľmi výrazne dopomohla na slovenské pomery k vysokej viditeľnosti. Bez fotky, ktorá je skutočná a zároveň značne odlišná od používaných štandardov, by to nefungovalo. Ten kvázi úspech pramení aj z toho, že podľa množstva komentov, ľudí vizitka naozaj zaujala. Je to skôr ojedinelý príklad, ktorý nie je také ľahké zreplikovať, ale myslím že ma chápete, čo som chcel ukázať.Nadobudnuté znalosti z ťažkých situácií:


 • Moja kariéra bol jeden veľký omyl a potom som to pochopil

 • Firmu som už nedokázal zachrániť. Lekcie ktoré som sa pritom naučil


Využitie geografickej blízkosti kvôli väčšiemu stotožneniu:


 • Malý krok pre človeka, obrovský skok pre túto slovenskú firmu


Šialené:


 • Ospalý vodič narazil do obchodu s posteľami

 • Vedci vyrobili arómu ľudského prdu. Neuveríte, ako to dokáže zvýšiť predaj v retaili


Schované "múdrosti" využívajúce silu čísiel.


 • 7 bežných príkladov, ktoré ničia váš biznis

 • 5 chýb, ktoré v kariére robíte aj vy a preto máte nízku výplatu


a množstvo iných kategórií a nadpisov. Všetky nápady hore som si teraz pri písaní vymyslel. Taktiež nepopieram, že niektoré znejú prvoplánovo, hlavne ak sú takto spolu zoradené. To ale nie je až tak dôležité. Dôležité je, aby post ľudia rozklikli a potom dodať hodnotu. Ak sa dodá hodnota, nikto si na bulvárnejší nadpis nespomenie. To ale neznamená, že to treba tak robiť. Spôsobov je viacero a dá sa na to ísť aj sofistikovanejšie. Ja píšem o viditeľnosti a úplne na rovinu.


Skúste si predstaviť, ak by napr. Michal Truban, ktorý má na LI obrovskú viditeľnosť a reakcie publika, napísal po prehratých posledných voľbách post s názvom:"Prišiel som, videl som a prehral som"


Taký post by pravdepodobne zlomil česko-slovenský rekord viditeľnosti.


Prikladám ešte jeden reálny príklad dole, ktorý dokladuje možno odlišný, sofistikovanejší spôsob. Menej bulvárne a možno viac inteligentne. Cieľ bol, aby sa ženy s prvými vetami vedeli stotožniť.


Ste žena - s tým sa dá stotožniť


Uvedená štandardná výška 1,65 metra - s tým sa dá stotožniť


Vek 39 rokov - s tým sa dá stotožniť


a následne po stotožnení som chcel cielene priniesť

neočakávanú - odvážnu myšlienku - prekvapenie. Tento nadpis som prerábal aspoň 5x.Tip č. 2

Rozdeliť post do paragrafov


Tento tip je priam banálny, ale je dosť dôležitý a preto je v zozname. Ak je post súvislý text, ťažko sa číta. Preto sa posty štrukturovane delia na kratšie časti s medzerami. Alebo kľudne aj medzeri po každej vete.

Treba si uvedomiť jednu triviálnu vec, že obsahu na LI je veľa a ľudia venujú svoju pozornosť iba bodom, ktoré ich z nejakého dôvodu zaujmú a dodávajú im nejakú hodnotu a zároveň nemusia pritom prekonávať veľa prekážok.

Možno poznáte výskumy od výnimočného Kahnemana s Tverskym, ktorý spomínajú tzv. zákon menšieho úsilia. Zjednodušene povedané lenivosť máme všetci v našej povahe hlboko zakorenenú. Ak si chcete pozrieť ako na paragrafy v postoch, pozrite si napr. prácu akéhokoľvek LI konzultanta a bude vám to jasné.


Tip č. 3

Označenie relevantných ľudí


Označenie relevantných ľudí zvyšuje zásah. Ak je to správne urobené a tí ľudia sú k danému postu naozaj relevantní, tak liky, komenty a tým viditeľnosť výrazne porastie. Ak je to urobené nesprávne, tak týchto ľudí skôr nahneváte. Označenie môže byť priamo v poste, alebo v prvom komente. Pri priloženom príklade dole som označil ľudí, o ktorých som naozaj v článku písal a každý mal skutočne svoju časť v článku. Špeciálne v tomto prípade, sú to všetko "vplyvnejší" ľudia z LI a keď oni niečo komentujú, časť ich "fanúšikov" to uvidí a láka ich to tiež reagovať. Majú väčšiu viditeľnosť a väčšiu základňu "fanúšikov." Preto to funguje ešte viac.


Príklad dole je post pri zverejnení článku. Články štandardne nemajú viditeľnosť ako posty, lebo idú proti zákonu menšieho úsilia. Pri tomto článku sa viditeľnosť celkom slušne podarila a to si ľudia museli prečítať šialených 14 minút textu!!! Ešte raz. 14 minúť čítania!!! Fascinujúce.