• Viktor Kostický

Ako robiť skutočný biznis na LinkedIne č. 2
Ak ste čítali nedávny článok: Ako robiť skutočný biznis na LinkedIne č. 1 ktorý môžete nájsť aj na mojom blogu, alebo vyšiel aj v médiu biznisklub.sk, tak podľa môjho názoru a aj názoru viacerých čo sa vyjadrili, máte už informácie, čo je podstata obchodu na LinkedIne (ďalej len LI). Taktiež chápete základy psychológie predaja cez tento kanál.

Dnešný článok je iný. Pokúsim sa vám sprostredkovať inšpiráciu na konkrétnych zaujímavých ľudoch, ktorých prezentácia je podľa mňa veľmi zaujímavá. Možno až geniálna. Dokonca by sa dalo povedať, že až paradoxná, ale úžasne to funguje a je to veľmi silná inšpirácia pre mnohých, ktorí chcú LI využívať aj ako zdroj obchodných príležitostí a generovania obratu.

Ak spomínam Slovensko, tak pravdepodobne všetci poznáte najvýraznejších a možno prezenciou najvplyvnejších nasledujúcich 3 predstaviteľov. Ja ich nazývam: „svätá LinkedIn trojica“


  1. Miki Plichta

  2. Ivana Brutenič

  3. Kristína Cichý Kováčiková


Môj subjektívny pohľad na ich špecifický štýl a v skratke čo na mňa najvýraznejšie pôsobí:


1.      Miki Plichta - majster v podávaní príbehov, spolu s technickou dokonalosťou videotvorby. Miky by podľa mňa dokázal kvalitne písať aj filmové scenáre, alebo možno písať rozprávky pre deti. Nenadarmo sa sám nazýva LinkedIn storyteller.


2.      Ivana Brutenič - príjemná osobnosť a pozitívnosť. Tá pozitívnosť naprieč jej obsahom, či už píše o tajomných zákutiach LinkedIn, alebo drobných momentoch zo života, je doslova nákazlivá. Je to príjemné.


3.      Kristína Cichý Kováčiková - prezencia pred kamerou. Málokto má takú schopnosť zanechať taký pozitívny dojem. Možno je to tým úsmevom a možno pohľadom. Neviem. Pravda je, že jej videá vníman ako silnú stránku.


Tento článok ale nemá za cieľ rozoberať známe fakty. Každy na LI na Slovensku asi vie, že táto „svätá LinkedIn trojica“ vám váš LI biznis vie nakopnúť. Ak je to pre vás dôležité, objednajte si ich konzultácie. Určite vám výrazne pomôžu. Som o tom presvedčený. Sú šikovní. Zároveň je dobré, že ich štýly sú odlišné, preto si každý môže nájsť ten, ktorý mu vyhovuje.


Tento článok sa ide pozrieť na niečo iné. Pozrieme sa na inšpirácie a paradoxy od ľudí, pre ktorých LI nie je ich práca. Podľa môjho názoru a rozoberiem to na niektorých príkladoch detailne, sú to dve osoby, ktoré vám môžu pomôcť sa pozrieť na LI trocha odlišným pohľadom. Sú to:LAURA JANÁČKOVÁ  A   DANA MAKOVIČKOVÁ


Laura kto? Dana kto? Laura Janáčková a Dana Makovičková! Podľa môjho názoru sú obidve, každá svojim vlastným spôsobom, minimálne na LI inšpiratívne, priam až geniálne. A je úplne jedno či sa mi ich štýl páči alebo nie. Vravím to ako fakt. Zároveň si uvedomujem, že ak nepoznáte detailne tajomstvá psychológie predaja, tak možno na prvý pohľad to nemusí byť tak jasné. Ak vo vás vzdbudzujem aspoň nepatrný kúsok dôvery, začítajte sa prosím do nasledujúcich riadkov.

Priznám sa, že ani sám neviem, či to z nich vychádza prirodzene, alebo je to detailnejšia stratégia. Oni sú doslova pozitívne paradoxy, popierajúce niektoré základné pravidlá. Neviem ako ich mám nazvať, lebo „svätá dvojica“ znie divne a „pozitívne paradoxy“ ešte viac. Možno veľmi jednoducho iba:


 "2 neobyčajne fascinujúce pohľady do tajomstiev LinkedInu a grandiózne zdroje inšpirácie"

Inšpirácia číslo 1.: LAURA JANÁČKOVÁ 6815 followers


Laura je psychológ, sexuológ a autorka knižných bestsellerov a množstva odborných publikácií. Je docentkou klinickej psychológie Sexuologického ústavu 1. lékarskej fakulty Karlovej Univerzity a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe, zakladateľkou Inštitútu partnerských vzťahov a prorektorkou Vysokej školy aplikovanej psychológie. Zároveň by sa dalo povedať, že v Čechách je niečo ako „celebrita“ a tento termín pri Laure používam maximálne pozitívne. Po pravde, bolo by skvelé, ak by sme vo verejnom priestore mali viac takýchto ľudí. Laura je v českých médiách výrazná, nájdete s ňou množstvo článkov, videí atď. Proste verejne známa osobnosť. Je toho veľa.


Ešte moja obľúbená časť. Jej tituly: Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. Ja mám titul magister a snažím sa ho nezverejňovať, lebo sa mi to zdá byť bežné až trápne. Tituly Laury sú presným opakom. Keď si predstavím tú prácu a obrovské množstvo vedomostí, tak takýto ľudia majú moju veľkú úctu.


Tento článok je ale o obchode na LI, ale bola by škoda vynechať týchto pár riadkov, ktoré dotvárajú celý obraz. A čo je na Laure v priestore LI tak výnimočné? Laura je LI fenomén a je toho viac. A aj keď sa môžu nasledujúce riadky javiť možno kuriózne či vtipne, z obchodného hľadiska sú podľa mňa mimoriadne cenné.


NÁZVY NIEKTORÝCH JEJ POSTOV:


Ženské vokalizace při kopulaci

Stupnice tvrdosti erekce

Sex na verějnosti

Má váš partner při sexu ponožky ?


Samozrejme, že som vybral pikantné názvy. Nie sú všetky posty také.


Pár postrehov čo robí Laura:


a) Prinášanie odbornosti zdarma - základ LI obchodu

Laura neustále publikuje odborné know-how. Vzdeláva nás zdarma. Mimochodom, skúste aj vy dať von post o „Ženské vokalizace při kopulaci“ a pozrieme sa čo sa stane. U Laury je to úplne v pohode, lebo je to jej práca. Zároveň polemizovať s ňou o názoroch by svedčilo skôr niečo o nás a nie o nej.


b) Využívanie humoru

„Má váš partner při sexu ponožky ?“ A následne dostaneme príjemne podanú vedeckú štúdiu na túto „vážnu problematiku.“ Mimochodom, aj keď je to možno kuriózne, stále sa jedná o jej odbornú pracovnú oblasť a odovzdávanie jej odbornej hodnoty.


Alebo príklad celého postu:

Pár bodov čo registrujem:


c) Autentickosť a transparentnosť.

Brutálna úprimnosť. Proste takéto skvosty dá von a na nič sa nehraje. Obchodne to podľa mňa funguje veľmi dobre. Keď sa v obchode na niečo hráme a pretvarujeme, čo priznajme si je úplne bežné, tak nekonzistentnosti nás odhalia. Jednoducho ten pocit čo cíti zákazník, že niečo je zvláštne. Naopak ak sme autentický a hráme transparentne, tak v obchode to spravidla vyhráva. Zvyšuje to predaj. Laura super!


d) Prispôsobenie sa poslucháčom / čitateľom

Spomeňte si aké má Laura tituly. Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc. Ak by chcela, mohla by nás odbornou terminológiou „zničiť“ a poslať nám správu do podvedovia, kto tu niečo vie a kto nie. Ale vôbec to nerobí. Síce Lauru nepoznám, ale poznám základy výskumu D. Oppenheimera z Princetonu, ktorý skúmal vplyv využitia erudovaného jazyka bez ohľadu na nutnosť a dokázal, že prezentovanie okázalým jazykom je znakom slabej inteligencie a nízkej vierohodnosti. Paradox? Možno. Ale je to tak. Laura sa prispôsobuje cieľovej skupine a som presvedčený, že v odborných publikáciách je jej štýl odlišný. To je ďalšie pravidlo obchodu. Prispôsob sa druhej strane. Laura super!


e) Laurin paradox – toto si môžu dovoliť iba ťažkí frajeri

Laura väčšinou neodpovedá na komenty a nechá diskusie pod jej postami voľne prúdiť. Napriek tomu majú jej posty veľmi vysoké interakcie a počet komentov. Často nad stovkou a to sú skoro všetko komenty ostatných. Ľudia sa v podstate sami pod jej postami porozprávajú a ide sa ďalej. Geniálne! To je v jasnom protiklade s pravidlom viditeľnosti na LI a to podporou diskusií a reagovaním na komenty. Ak by to Laura robila, mala by o dosť väčšiu viditeľnosť a určité prepojenie, niečo ako náznaky vzťahu s ľuďmi. A to predáva. Veľmi! Každy SK či CZ LI konzultant to v podstate dôsledne robí. Robím to aj ja a robia to mnohí. Nerobia to iba tí influenceri, čo sú už ďaleko za vodou a reagovanie by už ani nebolo možné. Napr. ak to preženiem, tak Simon Sinek a podobní frajeri. To je prejav už vysokej ligy.NIEKTORÉ DETAILY SPOLUVYTVÁRAJÚCE JEJ PERSONÁLNY BRAND


a) Zvláštne použitie otáznika

Keď si prebehnete jej posty všimnite si, že Laura vždy keď dá vo vete otáznik, tak použije medzeru medzi otáznikom a posledným písmenom. Napr. takto:

Keď som to videl 1x, povedal som si „chyba.“ Keď som to 2x spozoroval, povedal som si „to je zvláštne.“ Keď som to videl 3x atď., tak som si povedal, „to už nie je náhoda.“ Čo to má spoločné s predajom? Síce si nemyslím, že kvôli takému detailu bude prichádzať väčší biznis. Na druhej strane som sa zamyslel, čo mi to v mysli či podvedomí spôsobuje. Na mňa to pôsobí, aj keď Laura si možno zo mňa robí iba srandu, že niečo na tej Laure je originálne. Priznávam, je to detail, ale naša kultúra funguje na obdive k jedinečnosti, zaujímavosti a originalite. Hlavne ak je to v špecifickej téme. Sú to drobnosti, ktoré si možno ani neuvedomíme, ale podvedome vplývajú na naše vnímanie jej osobnosti a originality. Podľa mňa tieto drobnosti, ktoré sa systematicky opakujú, vytvárajú celkový obraz jej personálneho brandu, či už Laura to tak plánovala, alebo nie.


b) Používanie gif-iek

Neregistrujem nikoho, kto by tak výrazne na LI používal gif-ká. Jej obrazová príloha sa doslova hýbe. No a? Podľa mňa je to niečo ako používanie jej otáznikov. Rozdiel je ten, že frekvenciu gif-iek si všimnete a uvedomíte si, že niečo je tu odlišné. Keď mi v mysli v akejkoľvek asociácií nabehne myšlienka na svojské gif-ká, už moja myseľ automaticky bez môjho pričinenia vyloví túto spomienku. Je to iracionálne? Je. Ale takto záhadne naša myseľ funguje. Keď si tieto drobnosti, plus iné ktoré vnímame, ako napr. argumentácia, úsmev a množstvo iných spojíte dokopy, tak to vytvára špecifický personálny brand. Netuším, či si to Laura uvedomuje alebo nie, ale robí mnohé veci, ktoré ju odlišujú od davu. A tým vyčnieva. A či už sa nám to páči alebo nie, nikto voči týmto iracionálnym prvkom nie je úplne imúnny. Naše nákupné rozhodnutia sú vo veľkej miere založené na iracionalite, aj keď si myslíme, že logika rozhoduje. Nie. Logika rozhoduje čiastočne a to ostatné si iba často nevieme uvedomiť.INÉ TÉMY

Laura zverejňuje aj témy ktoré nesúvisia so sexualitou, ale buď súvisia, alebo aj nie priamo s jej profesiou. Napr. beznádej, ako vychovávať deti, depresia, nový rozhovor alebo článok v médiach, ale aj historický diplom jej babičky či koronavírus témy atď.


Lauru považujem za predstaviteľa, ktorý na LI publikuje hlavne odborné - pracovné témy. Veľmi výrazne. Niekedy to síce spestrí niečím iným, ale ten rozdielny štýl je zrejmý.SUMÁR A AKO NÁM TO MÔŽE POMÔCŤ

Chápem, ak sa na prvý pohľad môže zdať, že Laurin štýl vychádza z jej špecifického a povedzme si pravdu, pútavého a ojedinelého pracovného zamerania. Ak niekto povie, že napr. nadpis Ženské vokalizace při kopulaci, alebo stupnice tvrdosti erekce atď. ho minimálne v podvedomí nezaujmú, príliš tomu neverím. Neznamená to, že post budete čítať, ale nejakú stopu v podvedomí to vytvorí. Samozrejme, že pre tento článok som prirodzene vybral pútavejšie príklady názvov a tém z jej štýlu. Taktiež by sa dalo povedať, že obrovský záujem o jej obsah môže vychádzať z toho, že je verejne známa osoba. To sú síce férové argumenty, ale ja vnímam podstatu niekde inde. Laurin štýl chápem ako inšpiráciu pre všetkých odborníkov, ktorí na LI chýbajú. A chýba ich väčšina! Tým nemyslím, iba byť na LI. Narážam na fakt, že ak chcete, aby vám LI generoval biznis a skutočné peniaze, tak potrebujete kombinovať 2 základné obchodné zložky


1. viditeľnosť

2. odovzdávanie odbornej hodnoty zdarma


Detailne info k tomu - článok tu


Preto napr. ak ste: finančný poradca, terapeut či psychiater súkromník, finančný manažér, píšete rozprávky, ste odborník na fúzie či akvizície firiem, alebo dokážete ostatným odovzdávať vedomosti a hodnoty na tému grafiky, ilustrácie či fotografie, tak to môže byť pre vás inšpirácia. Taktiež ak ste logopéd, vyznáte sa v cvičení psov, ste kontrolór kvality, alebo odborník na procesné riadenie a množstvo iných, tak možno by bolo dobré sa zamyslieť ako viete zadarmo odovzdávať vedomosti a hodnoty v priestore LI. Biznis časom k vám príde. Ľudia vás začnú sami kontaktovať.

Tí ktorí to z rôznych chýbajúcich profesiií urobia medzi prvými správne, budú generovať značné extra príjmy.

Okrem tejto základnej, podstatnej inšpirácie, Laura nás dokáže niečo naučiť o tom, ako sa tvorí originálny personálny brand. Jej prístup, aj keď som sa zmienil iba o 2 príkladoch a je ich podstatne viac, má svoje špecifiká. A akú lekciu si z toho môžeme zobrať? Opakovať po Laure? To pravdepodbne nebude fungovať. Myslím, že cielene sa zamyslieť nad svojim personálnym brandom a z akých drobností sa táto mozaika skladá, to už čo sa obchodu týka, dáva zmysel.